Kurzovní lístek


Kurzovní lístek patří mezi nejvyhledávanější informace, které si lidé každý den na internetu nebo v jiných médiích zjišťují. Obsahem kurzovního lístku jsou informace o tom, za kolik korun si můžeme nakoupit, resp. prodat zahraniční měnu. Kurzovní lístek u nás vydává Česká národní banka a kromě ní mají vlastní kurzovní lístek také další bankovní instituce, které na území České republiky působí. Kurzovní lístek je důležitý např. v momentě, kdy se chystáme jet do zahraničí a plánujeme tak výměnu českých korun za zahraniční peníze. Pokud nakoupíme potřebnou měnu ve vhodnou chvíli, můžeme tak spoustu peněz ušetřit. Určitě se vyplatí projít si více kurzovních lístků na internetu, abychom vybrali banku, která pro nás bude nejvýhodnější. Naopak je třeba si dávat pozor na některé směnárny, které často mohou mít velmi nevýhodné kurzy.

Servis24 přihlášení na účet je možné provést i na smartphonu.

Jaké měny se nejčastěji objevují na kurzovním lístku?

Na českých kurzovních lístcích nalezneme několik desítek světových měn, jak z Evropy, tak i z ostatních kontinentů. Mezi ty nejvyhledávanější ale patří zejména euro, americký dolar, britská libra a švýcarský frank. Z evropských měn pak na kurzovním lístku můžeme najít např. bulharský lev, dánskou korunu, chorvatskou kunu, maďarský forint, norskou korunu, polský zlotý, rumunský nový lei nebo švédskou korunu. Z ostatních světadílů pak třeba australský dolar, čínský juan, indickou rupii, japonský jen, kanadský dolar nebo mexické peso.

KB.cz Moje banka je online banking nové generace.


Kurzovní lístek – devizy a valuty

Na jednotlivých kurzovních lístcích se setkáme s pojmy devizy a valuty. Co tato slova znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Devizy – jedná se o peněžní prostředky v zahraniční měně, které jsou ale pouze v bezhotovostní podobě. Nejde ale pouze o jejich elektronickou formu na bankovních účtech, ale mezi devizy patří také šeky, cenné papíry nebo směnky. S devizami souvisejí také pojmy devizový závazek a devizová pohledávka. V prvním případě se jedná o pohledávku vůči dodavateli v cizí měně a ve druhém případě jde o pohledávku vůči odběrateli v cizí měně. Slovo deviza pochází z francouzštiny
Valuty – jsou opakem deviz a jde o peněžní prostředky v hotovostní podobě. Valutami se myslí především klasické bankovky a mince, nicméně mezi valuty řadíme i šeky, směnky a cenné papíry – vždy ale musí jít o zahraniční měnu. Valuty jsou dražší než devizy a samotné slovo valuta má původ v italském jazyce.

Servis24 internetbanking je velice jednoduché a snadné. Aktuální kurz eura dle kurzovního lístku České národní banky.

Kde všude si můžeme přečíst aktuální kurzovní lístek?

Možností, kde si můžeme zjistit aktuální kurzovní lístek je spousta. Nejjednodušší a nejrychlejší je podívat se na internet, kde najdeme kurzovní lístky na mnoha různých stránkách. Kromě toho si navíc můžeme snadno a rychle porovnat kurzovní lístky u různých bank a vybrat si tak tu, která pro nás bude mít nejvýhodnější podmínky. Další možností, jak zjistit aktuální kurzovní lístek, jsou přímo pobočky jednotlivých bank, případně směnárny atd. Třetí variantou, kde najdeme kurzovní lístek, jsou teletextové stránky České televize, kde je kurzovní lístek denně aktualizován. Přečíst si kurzovní lístek můžeme také na stránkách novin a pokud máme chytrý mobilní telefon, můžeme využít také specializovanou aplikaci. S nejnovějšímu kurzy se můžeme setkat také ve vysílání zpravodajských televizních kanálů.

Kurzovní lístky českých bankovních institucí

S kurzovními lístky se můžeme setkat u všech velkých českých bankovních institucí. Kromě České národní banky mají vlastní kurzovní lístek i další české banky. Kurzy jsou většinou podobné a liší se jen minimálně, nicméně pokud potřebujeme vyměnit větší hotovost, rozhodně se vyplatí si je před výměnou důkladně projít. Nejdůležitější a nejžádanější měny, jako je euro, americký dolar, nebo britská libra se objevují u všech bank, naopak některé méně žádané měny nalezneme pouze u vybraných českých bankovních institucí.

Kurzovní lístek České národní banky

Nejznámější a nejsledovanější je u nás kurzovní lístek České národní banky. Ta v České republice funguje jako ústřední banka a má za úkol vykonávat dohled nad finančním trhem. Když se podíváme na webové stránky ČNB, najdeme tam kurzovní lístek ve dvou základních podobách – hlavní kurzovní lístek se aktualizuje každý den a najdeme na něm kurzy devizového trhu pro 33 nejdůležitějších měn (australský dolar, brazilský real, bulharský lev, čínské renminbi, dánská koruna, euro, filipínské peso, hongkongský dolar, chorvatská kuna, indická rupie, indonéská rupie, izraelský šekel, japonský jen, jihoafrický rand, jihokorejský won, kanadský dolar, litevský litas, maďarský forint, malajsijský ringgit, mexické peso, SDR (měna v rámci mezinárodního měnového fondu), norská koruna, novozélandský dolar, polský zlotý, rumunské nové leu, ruský rubl, singapurský dolar, švédská koruna, švýcarský frank, thajský baht, turecká lira, americký dolar a britská libra). Kurzy ostatních měn jsou pak vyhlašovány vždy na obdobné jednoho měsíce a najdeme zde kurzy více než 120 zemí z celého světa. Na stránkách České národní banky si můžeme projít nejen aktuální kurzovní lístek, ale také jeho historii od roku 1991 (v případě hlavních měn), resp. od roku 1994 (u ostatních měn).

Kurzovní lístek Evropské centrální banky

Z mezinárodních bankovních institucí pak stojí za zmínku kurzovní lístek Evropské centrální banky. Ta je centrální bankou pro země eurozóny a je také jedním z orgánů Evropské unie. Mezi její hlavní úkoly patří např. realizace měnové politiky zemí, které přijaly jako svoji měnu euro, dále pak obchod s devizami, správa měnových rezerv členských zemí, dohled nad bankovními ústavy a řada dalších činností. Kurzovní lístek Evropské centrální banky zahrnuje celkem 32 měn, mezi kterými nechybí ani česká koruna, americký dolar nebo britská libra. Kurzy jednotlivých měn jsou uváděny v přepočtu na jedno euro. Aktuální kurzovní lístek ECB si můžeme zjistit např. na stránce http://www.kurzy.cz/kurzy-men/kurzovni-listek/evropska-centralni-banka/, kde najdeme i historii kurzů a spoustu dalších statistických údajů.

Kurzovní lístek ČSOB

Mezi nejvýznamnější české banky patří ČSOB. Kurzovní lístek této bankovní instituce najdeme přímo na jejích stránkách, kde jsou uvedeny jak devizové, tak valutové kurzy a v přehledu měn nechybějí ani grafy nebo procentuální vyjádření pohybu kurzů. Vedle základního kurzovního lístku s hlavními měnami je k dispozici i kurzovní lístek exotických měn, který je ale aktualizován pouze jednou měsíčně.

Kurzovní lístek Komerční banky

Další velkou českou bankou je Komerční banka, která dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější bankovní instituce u nás. I ona má na svých internetových stránkách vždy aktuální kurzovní lístek, na němž jsou jak devizy, tak i valuty. U každé měny je také ikonka s vývojem (růst či pokles) a pokud na ni klikneme, zobrazí se nám graf s vývojem dané měny a čísla za posledních třicet dní. Kurzovní lístek Komerční banky si také můžeme snadno stáhnout do svého počítače, a to buď v PDF, XLS nebo XML souboru.

Kurzovní lístek České spořitelny

Největší českou bankou je už dlouhodobě Česká spořitelna. Bankovní účet má u ní nejvíce českých klientů, tak se pojďme podívat, jak je na tom tato společnost s kurzovním lístkem. Ten si můžeme samozřejmě zjistit jak na pobočkách této banky, tak na jejích webových stránkách. Česká spořitelna na nich nabízí nejen aktuální kurzovní lístek pro tento den, ale i historii směnných kurzů a také tzv. křížové kurzy. V přehledné tabulce jsou zobrazeny jak devizy, tak i valuty a kurzy ČNB.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!