Kurzovní lístek ČNB a jeho historie


Vedle aktuálních platných kurzů měn se můžeme podívat také na jejich historii a zjistit si tak, jak se kurzovní lístek ČNB v průběhu let měnil a jak jednotlivé zahraniční měny posilovaly nebo naopak oslabovaly. Historii kurzů najdeme přímo na internetových stránkách České národní banky a můžeme se na ni podívat zpětně až do roku 1991. Tyto údaje nalezneme pod položkou Finanční trhy – Devizový trh – Kurzy devizového trhu a následně zvolíme odkaz Kurzy devizového trhu – roční historie.

Servis24 přihlášení na účet je bezpečné a rychlé. prostřednictvím bezpečného URL.

Grafy devizových kurzů z kurzovního lístku ČNB

Zajímavější a přehlednější než textový výpis historie kurzů jsou grafy vývoje kurzů. Na ty se na stránkách České národní banky můžeme podívat pod odkazem Vybrané devizové kurzy – grafy a zobrazí se nám stránka s grafy 34 zahraničních měn. Po výběru požadované měny se nám objeví přehledný graf jejího vývoje, který si lze přepnout na období jednoho měsíce, tří měsíců, šesti měsíců, jednoho roku, dvou let, pěti let nebo až deseti let.

Kurzovní lístek ČNB a americký dolar

Jednou z nejvýznamnějších světových měn, která nemůže chybět na žádném kurzovním lístku, je americký dolar. Jeho zkratka je USD a cena se pohybuje kolem 20 korun. Na historickém minimu byl u nás kurz amerického dolaru v červenci roku 2008, kdy jeho cena klesla pod 15 Kč. Naopak nejvyšší cena za dolar byla v říjnu roku 2000, kdy dokonce přesáhla 41 Kč.

 


Kurzovní lístek ČNB a euro

Na evropském kontinentu je měnou číslo jedna euro, které platí v 18 zemích Evropské unie. Eurem se ale platí i v několik zemích mimo EU a celosvětově se jedná o druhou nejvýznamnější měnu hned po americkém dolaru. Kurz eura se u nás pohybuje okolo 27 korun – nejnižší byl v červenci 2008, kdy euro stálo jen něco málo přes 23 Kč, naopak nejvyšší kurz eura byl u nás hned po jeho uvedení na trh, kdy se cena za jedno euro pohybovala kolem 38 Kč.

Kurzovní lístek ČNB a britská libra

Další známou měnou, jež patří k těm nejdůležitějším na světě, je britská libra. Ta má zkratku GBP a jedna libra se skládá ze 100 pencí. Kurzy libry prošel za posledních čtrnáct let prudkými změnami, nejvyšších hodnot dosahoval v roce 2000, kdy cena jedné libry stoupla až nad 60 Kč, naopak nejnižší byl v roce 2011, kdy stála libra jen něco málo nad 27 Kč.

Kurzovní lístek ČNB a švýcarský frank

Švýcarsko je proslulé nejen svými čokoládami a sýry, ale také silnými bankami. Švýcarský frank, kterým se oficiálně platí ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, je tak jednou z nejvýznamnějších měn nejen v Evropě, ale i ve světě. Při pohledu na kurzovní lístek ČNB zjistíme, že cena jednoho švýcarského franku se u nás pohybuje kolem 22 korun a blíží se tak k historickému maximu, které bylo více než 24 Kč na konci roku 1997. Naopak nejlevnější byl u nás frank v polovině roku 2008, kdy jeho cena klesla pod 15 Kč.

Kurzovní lístek ČNB a chorvatská kuna

Mezi sledované měny u nás patří i chorvatská kuna, kterou lidé nakupují zejména v období letních dovolených. Kunou se v Chorvatsku platí od roku 1994, kdy tato měna nahradila tehdejší dinár. Z jednu kunu u nás zaplatíme něco kolem 3,60 Kč, nejnižší kurz byl v červenci 2008 (kolem 2,13 Kč), naopak nejvyšší v květnu 2005 (více než 4 koruny). Chorvatská kuna má zkratku HRK a jedna kuna se dělí na sto lip.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!